Běh na Kralický Sněžník

Vladan Henek, 28. 8. 2012

Podzimní OB sezona se blíží, je na čase otestovat aktuální formu. A protože už jsem byl v létě minimálně 5x běhat, netroškařil jsem a zúčastnil se s Evou MČR v běhu do vrchu na Kralický Sněžník a týden nato Yes!enického 1/2maratonu (ale o něm až příště).

Trať na Kraličák rozhodne lákavá, 13 km, 963 m.p., kde posledních 5 km (520 m.p. – zároveň úsek lidového běhu) byla opravdová lahůdka (kameny, kořeny, místy téměř po čtyřech). Počasí přálo, jasno, teplo. Dal jsem si pár cílů, jak je mým zvykem (čas pod 70 min, nenechat se porazit ženskou, nepřejít do chůze). Před tratí jsem měl docela respekt, natrénováno sice mám, ale stejně jsem začal raději opatrně. Během prvních třech km jsem se cítil výborně. Ale když jsem pak viděl kus před sebou holky (Ivetu Duch. a Míšu G-Omovou), tak mi došlo, čím to bude. Trochu jsem přidal a překvapivě to pořád šlo dobře. Po cca pěti km jsem před sebou zahlídl skupinku, kde bylo i pár OB dresů (Ondra Kazda, Tomáš Udržal a Jakub Halama). Měl jsem novou motivaci (porazit i pár orienťáků). Věděl jsem však, že rozhodovat se bude až na posledních pěti km. Po občerstvení konečně začalo pořádné stoupání, kde jsem skupinku po chvíli doběhl. Tomáš vytrénovaný pardubickými krpály, za chvíli odpadl, Ondra s Kubou se ale zachytili a pustit se nechtěli. A bohužel, Ondra chytil druhý dech a za chvíli byl zase v tahu. To já už měl za sebou i dech třetí, proto se zavěsil za Táňu Metelkovou (vítězka ženské kategorie) běžící přede mnou a začal odpočítávat chybějící kilometry. Poslední km už byl jen o vůli, vyběhli jsme z lesa, ale kochat jsem se dokázal už jen šutry těsně před sebou. Cca 400 m před cílem jsem si vzpomněl na jedno ze svých předsevzetí a sebral poslední kousky sil. Bohužel Táňu si vyhlédl kameraman české televize a já se připletl do záběru. Bylo samozřejmě nutné, vypnout hruť a nasadit přirozený úsměv. To mě však dorazilo a posledních 10 m jsem došel pěšky 3 vteřiny za Táňou. No a výsledek 70 min 6 sek. Na vrcholu jsem prohodil pár slov s ostatními a společně s Evčou, která si úspěšně vyzkoušela lidový běh (5 km, 520 m.p.) si vyklusali zpátky. Závody rozhodně stojí za to, doporučuju všem, co si chtějí zpestřit OB trénink. Příští rok určitě pojedeme zase.